Wielka Brytania będzie wspierać pociski Brimstone po 2030 roku

27/03/2018

Wielka Brytania przyznała MBDA kontrakt wartości 400 mln GBP na program utrzymania zdolności zaawansowanego pocisku powietrze-powierzchnia Brimstone, aby przedłużyć jego trwałość użytkową po 2030 roku.

W ramach programu utrzymania zdolności MBDA będzie produkować nowe pociski Brimstone dla sił zbrojnych Wielkiej Brytanii w celu uzupełnienia krajowych zapasów i utrzymania przewagi bojowej Wielkiej Brytanii w przyszłości.

Nowo wyprodukowane pociski Brimstone będą miały wszystkie ulepszone funkcje oferowane w ramach ich ciągłej modernizacji, dokonywanej w ostatnich latach w celu spełnienia potrzeb operacyjnych Wielkiej Brytanii. Obejmują one: głowicę zdolną do naprowadzania na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych, ulepszonego autopilota, a także niewrażliwe na efekty działania amunicji – nowy silnik rakietowy i głowicę bojową.

Przedsięwzięcie obejmie także znaczące zwiększenie możliwości pamięci i procesora pocisku, umożliwiające wykorzystanie wszystkich funkcji Brimstone w przyszłości. Program utrzymania zdolności pocisku będzie polegać na dostarczeniu wszystkich systemów w podstawowym standardzie, który następnie będzie rozwijany poprzez ulepszenia oprogramowania. Dzięki temu we wszystkich magazynach będą znajdować się identyczne pociski, możliwe do podwieszenia pod samolotami bojowymi, śmigłowcami i bezzałogowymi statkami powietrznymi sił zbrojnych Wielkiej Brytanii. Pozwoli to także na produkowanie pocisków na eksport. Poszczególne tryby działania będą

wybierane przez operatora statku powietrznego, co zapewni bezproblemowe korzystanie z wszystkich możliwości Brimstone przeciwko najbardziej wymagającym celom.

Chris Allam, Główny Inżynier Grupy MBDA i Dyrektor Zarządzający MBDA UK, powiedział: „Cieszę się, że Wielka Brytania postanowiła zrealizować program utrzymania zdolności pocisku Brimstone. Ta nowa inicjatywa Wielkiej Brytanii jest potwierdzeniem unikatowych i niezrównanych zdolności, jakie oferuje pocisk. Kontrakt dotyczący programu utrzymania zdolności jest podstawą dla wsparcia i modernizacji Brimstone podczas całego okresu trwałości użytkowej przekraczającej 2030 rok”.

Brimstone będzie przenoszony przez samoloty myśliwskie Typhoon należące do Królewskich Sił Powietrznych (Royal Air Force), a w przyszłości także przez nowe bezzałogowe statki powietrzne RAF Protector i nowe śmigłowce uderzeniowe Apache Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (British Army). Uzbrojenie w Brimstone różnych statków powietrznych kilku rodzajów wojsk zapewni Wielkiej Brytanii korzyści logistyczne i zmniejszenie kosztów.

Informacje dodatkowe:

Brimstone jest unikatowym, precyzyjnym pociskiem powietrze-powierzchnia. Jest prawdziwie uniwersalnym rozwiązaniem wielozadaniowym i wieloplatformowym dzięki potwierdzonym zdolnościom do odpalania z lądu, morza, odrzutowych samolotów bojowych, śmigłowców i bezzałogowców. Zdolność Brimstone do zniszczenia celu jednym strzałem pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji tego skomplikowanego uzbrojenia. Jest on używany do zwalczania szybko poruszających się i manewrujących celów, co czyni go idealnym do użycia w operacjach w środowisku, gdzie istnieje duże ryzyko strat pobocznych.

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2016 roku obroty MBDA wyniosły 3 mld EUR, a portfel zamówień sięgnął 15,9 mld EUR. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt