Pociski CAMM przechodzą próby kwalifikacyjne – odpalenia z trójkomorowej wyrzutni ExLS

09/04/2018

Firmy MBDA i Lockheed Martin wspólnie zakończyły kwalifikację pocisku MBDA Common Anti-air Modular Missile (CAMM), w zakresie odpaleń z wyrzutni Lockheeda Extensible Launching System (ExLS) 3-Cell Stand Alone Launcher, po udanej serii prób.

ExLS to niskokosztowa alternatywa, umożliwiająca integrację pocisków i efektorów na okrętach nawodnych, wykorzystująca rozwiązania konstrukcyjne i elektronikę sprawdzonego systemu Lockheeda Mark 41 VLS.

Kompaktowy trójkomorowy system ExLS opracowano specjalnie dla mniejszych platform morskich, w przypadku których przestrzeń jest niewystarczająca dla większych, 8-komorowych systemów Mk 41. ExLS zaprojektowano również z myślą o umieszczaniu systemu we wnętrzu wyrzutni Mark 41, co zapewnia elastyczność w zakresie montażu na większych okrętach, i umożliwia uzyskanie wysokiej masy bojowej skupionej w małym obszarze.

CAMM to bardzo kompaktowy pocisk, a jego wymiary pozwalają na zgromadzenie wielu efektorów w ograniczonej przestrzeni. Jest to najnowocześniejszy pocisk przeciwlotniczy swojej klasy na rynku, a ostatnio Royal Navy przeprowadziła z sukcesem serię jego odpaleń. W przypadku wykorzystania wyrzutni ExLS lub Mk 41 VLSD, efektory CAMM dostarczane są w pakietach typu quad-pack, pozwalających na przechowywanie i odpalenie 4 pocisków z jednej komory. Próby 3-komorowego systemu ExLS z sukcesem ukończono w Wielkiej Brytanii pod koniec 2017 r.

„Sukces tych prób stanowi dowód na duży wysiłek i bliską współpracę ustanowioną między MBDA i Lockheed Martin”, powiedział Joe DePietro, wiceprezes Lockheed Martin ds. małych okrętów i systemów okrętowych. „Będący wyrzutnią w wyrzutni, ExLS wykorzystuje pojemniki z pociskami CAMM i elektroniką startową, co obniża o ponad połowę koszty integracji. Jest to dojrzały produkt, który w połączeniu z pociskami CAMM stanowi niskokosztową alternatywę w zakresie integrowania nowych pocisków na okrętach obecnie, jak i w przyszłości”.

Paul Mead, szef rozwoju biznesu MBDA, stwierdził: „Próby te udowodniły dojrzałość, niezawodność i bezpieczeństwo systemu wyrzutni pionowych CAMM, zarówno w przypadku 3-komorowej wyrzutni ExLS, jak i kombinacji ExLS/Mk 41. Testy stanowią kontynuację wysoce udanych prób operacyjnych pocisków CAMM prowadzonych przez Royal Navy w 2017 r. Połączenie CAMM i 3-komorowej wyrzutni ExLS stanowi naturalny wybór, dostarczając elastycznego systemu dla platform morskich, w celu uzyskania przewagi w zakresie wysokiej klasy zdolności przeciwlotniczych w kompaktowym opakowaniu. W przyszłości MBDA planuje zintegrować z ExLS inne oferowane przez siebie systemy uzbrojenia”.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2017 r. obroty MBDA wyniosły 3,1 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 16,8 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt