MBDA z umową o wartości 323 milionów GBP na kolejną dostawę pocisków przeciwlotniczych CAMM dla Brytyjskich Sił Zbrojnych

21/04/2017

Firma MBDA ma zapewnioną umowę na kolejną dostawę supernowoczesnych pocisków przeciwlotniczych dla brytyjskich wojsk lądowych i marynarki.

CAMM, wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy nowej generacji jest zaprojektowany zarówno do działań morskich, jak i lądowych. Posiada zdolność obrony przed pociskami przeciwskrętowymi dalekiego zasięgu, samolotami i innymi wysoce zaawansowanymi zagrożeniami.

Zaprojektowany i produkowany przez MBDA w Wielkiej Brytanii, CAMM będzie rozmieszczony przy użyciu systemów przeciwlotniczych typu Sea Ceptor i Land Ceptor, które będą zabezpieczać okręty bojowe Typ 23, a w przyszłości Typ 26 należące do Królewskiej Marynarki Wojennej, jak również wzmocnią lądowy system obrony powietrznej brytyjskich wojsk lądowych.

Systemy Sea Ceptor i Land Ceptor wykorzystują innowacyjny radar oraz technologię łącza danych do niewiarygodnie dokładnego naprowadzania CAMM. System radarowy CAMM śledzi cele morskie i lądowe używając łącza danych do uaktualniania informacji o położeniu celu. Następnie aktywna głowica CAMM może przejąć naprowadzanie pocisku. Pociski zapewniają zasięg 360 stopni i wysoki stopień manewrowości.

System przeciwlotniczy Sea Ceptor z zintegrowaną rakietą CAMM zastąpi na fregatach Typ 23 system obrony Sea Wolf i zapewni zdolności przeciwlotnicze na nowych fregatach Typ 26 Królewskiej Marynarki Wojennej. Podobnie, system obrony przeciwlotniczej Land Ceptor zastąpi system Rapier, będący w służbie brytyjskich sił lądowych oraz przyczyni się do zastąpienia technologii ASRAAM będącej w służbie Królewskich Sił Powietrznych.

Informacje dodatkowe:

Koncern MBDA prowadzący działalność w pięciu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. osiągnął obroty rzędu 3 mld euro, przy zamówieniach o wartości 15,9 mld euro. MBDA, któremu zaufało ponad 90 klientów wśród sił zbrojnych całego świata, to światowy lider w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych.

MBDA to jedyna grupa zdolna do projektowania i wytwarzania pocisków i systemów rakietowych, które odpowiadają pełnemu zakresowi aktualnych i przyszłych potrzeb operacyjnych w trzech rodzajach sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Grupa oferuje łącznie 45 systemów rakietowych i środków zaradczych, które już są stosowane, oraz rozwija ponad 15 nowych.

Właścicielami MBDA są obecnie: grupa AIRBUS Group (37,5%), BAE SYSTEMS (37,5%) i LEONARDO (25%).

> Kontakt