ESTONIA PODPISUJE Z MBDA UMOWĘ ZAKUPU DODATKOWYCH SYSTEMÓW SHORAD – RAKIET MISTRAL

12/06/2018

Estonia nabędzie pociski przeciwlotnicze i przenośne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych klasy MANPADS Mistral, trenażery i sprzęt symulacyjny oraz wyposażenie wymagane do konserwacji systemu. Wszystkie te komponenty Tallin otrzyma od europejskiego dostawcy MBDA. Kontrakt jest warty 50 milionów euro, a dostawy pierwszych systemów nastąpią w 2020 r. Kontrakt podpisany między Estońskim Centrum Inwestycji Obronnych (ECDI) i MBDA zawarto dziś, w Paryżu. Strony reprezentowali Pułkownik Rauno Sirk, dyrektor ECDI, oraz Didier Philippe, wiceprezes MBDA ds. państw NATO.

Kontrakt przewiduje również opcjonalne nabycie dodatkowych rakiet, wtedy wartość kontraktu sięga 100 milionów euro. „Nabycie dodatkowych pocisków Mistral 3 jest jednym z naszych głównych celów. To również jedna z najważniejszych i krytycznych inwestycji w naszą obronność na nadchodzące lata, obok automatycznej broni długiej i haubic K9 Thunder”, stwierdził płk Sirk, dyrektor ECDI.

W ramach podpisanej umowy Estonia będzie kontynuować zakup pocisków SHORAD Mistral w ich najnowszym wariancie, cechującym się zwiększoną celnością i wydłużoną żywotnością, w stosunku do pocisków należących pokoleniowo do poprzednich generacji. Pociski Mistral są w użyciu w SZ Estonii od 2009 r. Obowiązujący nadal kontrakt już raz podlegał odnowieniu, a ostatnie zamówione pociski w jego ramach Estonia otrzyma w 2019 r. „Umowę odnowiliśmy, aby zapewnić ciągłość dostaw po 2019 r.”, stwierdził Sirk.

„To trzecia umowa z naszymi partnerami z Estonii. Stanowi potwierdzenie zaufania ze strony tego kraju do produktów MBDA, w szczególności do pocisków Mistral najnowszej generacji. Interpretujemy to jako oznakę pewności ze strony estońskich sił zbrojnych, co do naszych zdolności do budowania długofalowych relacji z państwami będącymi naszymi klientami”, stwierdził Didier Philippe.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2017 r. obroty MBDA wyniosły 3,1 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 16,8 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt