AKERON, NOWA WYJĄTKOWA RODZINA BRONI PRZECIWPANCERNEJ PIĄTEJ GENERACJI

09/06/2022

Firma MBDA oferuje AKERON, unikalną rodzinę taktycznych pocisków przeciwpancernych piątej generacji, cechujących się istotnymi atutami w porównaniu z dostępnymi na rynku systemami generacji trzeciej i czwartej. Do rodziny tej należą pociski MMP i MHT, przemianowane obecnie odpowiednio na AKERON MP i AKERON LP. W postaci rodziny AKERON MBDA oferuje broń, którą można dostosować do potrzeb połączonych działań bojowych.

Współcześnie jednostki wojskowe walczą w różnych złożonych środowiskach. Mogą to być obszary miejskie, otwarte tereny wiejskie, pustynie lub góry. Mogą walczyć w dzień lub w nocy; współpracując z różnorodnymi siłami własnymi i sprzymierzonymi, stawiając czoła również mieszanym ugrupowaniom nieprzyjaciela. Aby reagować na szeroki zakres zagrożeń, z jakimi się spotykają, żołnierze muszą być wyposażeni we wszechstronną i precyzyjną broń, pozwalającą niszczyć stałe lub ruchome cele lądowe – w tym czołgi i lekkie wozy bojowe najnowszej generacji – a także eliminować spieszonych przeciwników, ukrytych nawet w umocnionych pozycjach obronnych. Równocześnie walcząc w takim środowisku żołnierze muszą dbać o minimalizację strat ubocznych. Użytkownicy broni muszą też korzystać z ochrony podczas walki. Zapewniać im ją mają: prostota obsługi oręża, działanie w trybie „wystrzel i zapomnij” lub atakowanie celów z ukrycia.

Zaprojektowana z myślą o współczesnych realiach pola walki rodzina pocisków AKERON wykorzystuje najnowsze technologie z dziedziny wielozakresowych sensorów optycznych o wysokiej rozdzielczości, głowic wielozadaniowych (przeciwpancernych, burzących – przeciw infrastrukturze, odłamkowych – przeciw sile żywej), łączy transmisji danych i algorytmów samonaprowadzania na cel opartych na technikach sztucznej inteligencji (AI). Wszystko to zapewnia pewne i precyzyjne naprowadzanie na dowolnym dystansie, w każdych warunkach. Każda z tych technologii ma własną specyfikę, pozwalającą idealnie dostosować broń do zadań jednostek bojowych i platform ją przenoszących.

Dzięki wielu możliwym trybom działania operatorzy zestawów przeciwpancernych mają najszersze spektrum trybów prowadzenia ognia. Należą do nich tryby „wystrzel i zapomnij”, ciągłe naprowadzanie przez człowieka, wskazanie celu przed wystrzeleniem pocisku (LOBL) lub wskazanie celu po wystrzale (LOAL), co ułatwia walkę z przeciwnikiem poza obszarem widzenia (BLOS).

Pociski z rodziny AKERON zaspokajają obecne i przyszłe potrzeby bojowe pododdziałów piechoty; nadają się do uzbrojenia platform lądowych, powietrznych (śmigłowce, UAV), a nawet jednostek pływających marynarki wojennej. Idealnie nadają się do integracji z cyfrowym środowiskiem pola walki i do działań zespołowych.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyna europejska grupa zbrojeniowa zdolna projektować oraz produkować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i USA, w 2021 r. obroty MBDA wyniosły 4,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,8 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi ponad 15 systemami uzbrojenia. Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Press contact