MBDA wyraża zadowolenie z polsko-brytyjskiego porozumienia o obronie powietrznej

25/11/2021

Firma MBDA z zadowoleniem przyjęła podpisanie 18 listopada br. między Polską a Wielką Brytanią oświadczenia o zamiarze (Statement of Intent) współpracy w zakresie obrony powietrznej.

Dokument podpisali Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i brytyjski Sekretarz Stanu ds. Obrony Ben Wallace. Stanowi on potwierdzenie woli współpracy ze strony Polski i Wielkiej Brytanii przy programie obrony powietrznej „Narew”, do którego Inspektorat Uzbrojenia zarekomendował rakiety MBDA z rodziny CAMM. Porozumienie umożliwia rozpoczęcie fazy negocjacji kontraktowych.

Po podpisaniu oświadczenia Chris Allam, dyrektor zarządzający MBDA UK, powiedział: „MBDA cieszy się, że może odegrać kluczową rolę w polsko-brytyjskim partnerstwie w dziedzinie obronności. Porozumienie stanowi potwierdzenie bliskich relacji, jakie nawiązaliśmy z polskim MON i polskim przemysłem, i bazuje na naszej bezprecedensowej propozycji transferu i współpracy technologicznej na rzecz programu obrony powietrznej Narew. Wybierając MBDA i rodzinę rakiet CAMM, Polska zyska korzyści z prawdziwego europejskiego partnerstwa rakietowego, pozyska najnowsze zdolności i technologie, które będzie mogła rozwijać, oraz możliwość utrzymania i stworzenia nowych miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów w krajowym przemyśle zbrojeniowym. Dziękujemy Polsce za okazane nam zaufanie i czekamy na realizację tego programu we współpracy z konsorcjum PGZ”.

Udział MBDA w programie „Narew” dotyczy rodziny pocisków przechwytujących CAMM i obejmuje daleko idący transfer technologii rakietowych do konsorcjum PGZ-Narew, przy bardzo szerokim zaangażowaniu technicznym strony polskiej. W Polsce zostanie ulokowana produkcja rakiet przechwytujących z rodziny CAMM na potrzeby programu „Narew”, a krajowe linie produkcyjne będą w stanie także dostarczyć pociski na wyposażenie nowych fregat Marynarki Wojennej RP w programie „Miecznik”.

Współpraca w ramach „Narwi” będzie podstawą dla szerszej współpracy między Polską a Wielką Brytanią w dziedzinie zaawansowanego uzbrojenia, co umożliwia polsko-brytyjski traktat o współpracy w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

MBDA blisko współpracuje ze swoim partnerem, Polską Grupą Zbrojeniową, na rzecz wykorzystania rodziny rakiet CAMM do spełnienia wymagań Sił Zbrojnych RP w ramach programu obrony powietrznej „Narew”. Współpracę tę umożliwiło podpisanie w 2017 roku umowy o strategicznym partnerstwie w dziedzinie pocisków rakietowych, między innymi w programie „Narew”.

Rakiety CAMM reprezentują najnowszą generację technologii obrony powietrznej. Dzięki najnowocześniejszej aktywnej radiolokacyjnej głowicy naprowadzającej i technologii zimnego startu, CAMM jest w stanie szybko wyeliminować dużą liczbę najtrudniejszych współczesnych zagrożeń powietrznych.

> Press contact