Zimowa certyfikacja pocisku MMP

21/03/2019

Na początku 2019 roku francuska agencja zamówień obronnych DGA wraz z francuskimi Wojskami Lądowymi zorganizowały testy poligonowe zestawów przeciwpancernych pocisków rakietowych MMP w warunkach ekstremalnie niskich temperatur. Odbyły się one na szwedzkim poligonie w Vidsel, tuż przy kole podbiegunowym. Strzelania, prowadzone przez żołnierzy przy temperaturach od -15 °C do -30 °C, zakończyły się sukcesem.

Zestawy MMP były testowane w trzech scenariuszach odpowiadających zadaniom bojowym na dalekim dystansie. W każdym przypadku wystrzelony pocisk trafiał w cel, potwierdzając w szczególności płynne działanie algorytmów przetwarzania obrazu w warunkach zimowych i subpolarnych (śnieżne tło).

  • W pierwszym zadaniu żołnierze zastosowali tryb „odpal i zapomnij” (LOBL – Lock on before lunch) z uchwyceniem celu przed odpaleniem. Celem był samochód poruszający się z prędkością 70 km/godz.
  • W drugim zadaniu celem był schron ziemny, symulujący jaskinię. Pocisk trafił ją po locie o płaskiej trajektorii, działając w trybie LOBL.
  • W trzecim zadaniu żołnierze strzelali do celu, którym było podwozie czołgu, znajdującego się poza zasięgiem ich wzroku (tryb BLOS – Beyond Line Of Sight). Położenie celu ustalili na podstawie koordynatów GPS otrzymanych z systemu FELIN (francuski „cyfrowy żołnierz”). Cel uchwycili już w trakcie lotu pocisku, który precyzyjnie trafił czołg od góry.

Próby poligonowe potwierdziły solidność zestawów MMP używanych w ekstremalnie niskich temperaturach. Potwierdziły też łatwość obsługi i ergonomię systemu (na przykład kompatybilność z zimowym ekwipunkiem żołnierzy piechoty), w warunkach bardzo wymagających dla sprzętu i użytkowników.

Najnowsze testy sprawdzające skuteczność zestawów MMP stanowią uzupełnienie oceny technicznej i operacyjnej systemu, prowadzonej przez armię francuską i DGA od początku dostaw broni do klienta, zwłaszcza testów w warunkach tropikalnych, które odbyły się w Dżibuti w sierpniu 2018 roku.

Zestawy MMP, produkowane przez firmę MBDA, znajdują się w arsenale Wojsk Lądowych Francji od 2018 r. To jak dotąd jedyny na świecie przeciwpancerny pocisk rakietowy V generacji, gotowy do operacyjnego użycia.

Link do materiału wideo ze strzelań (do wykorzystania przez media):

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt