Wielka Brytania zamawia w firmie MBDA produkcję minipocisków manewrujących SPEAR

06/01/2021

Firma MBDA otrzymała od brytyjskiego Ministerstwa Obrony kontrakt wart 550 milionów funtów na produkcję systemu rakietowego SPEAR. SPEAR (znany w brytyjskim wojsku jako SPEAR3) to pierwszy przedstawiciel nowej klasy miniaturowych pocisków manewrujących, zdolnych do działania w środowisku sieciocentrycznym.

SPEAR będzie głównym orężem średniego i dalekiego zasięgu brytyjskich myśliwców F-35, umożliwiającym zwalczanie trudnych celów, takich jak mobilne systemy obrony powietrznej dalekiego zasięgu, na dystansach pozahoryzontalnych we wszystkich warunkach pogodowych i w silnie bronionych strefach.

Strzelania testowe SPEAR zaczną się w ciągu 18 miesięcy od zawarcia kontraktu, przy wykorzystaniu myśliwca Eurofighter Typhoon. Natomiast produkcja pocisków i układów wyrzutni ruszy w 2023 r. Zawarta właśnie umowa jest następstwem pomyślnej realizacji kontraktu na fazę rozwojową SPEAR z 2016 r. oraz kontraktu na integrację SPEAR z F-35, podpisanego w 2019 r.

Éric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „W MBDA cieszymy się z otrzymania kontraktu, będącego wynikiem wielu lat ciężkiej pracy naszego oddanego i wysoko wykwalifikowanego zespołu inżynierskiego. Broń stand-off, działająca w sieci i w formie roju, to kluczowy element wizji MBDA. SPEAR jest liderem rynku dzięki rozwiniętym przez nas technologiom. To najbardziej zaawansowany technicznie oręż tego typu”.

Przy realizacji kontraktu pracować będzie do 570 osób w MBDA oraz kolejnych 200 u poddostawców. W zakładach MBDA w Stevenage, Bristolu i Bolton powstanie 190 nowych stanowisk pracy dla wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zajmujących się projektowaniem systemów, inżynierią oprogramowania, sensorami, układami naprowadzającymi, sterowania i nawigacji. Kontrakt stanowi część umowy o zarządzaniu portfolio zamówień (PMA), czyli zainicjowanego w 2010 roku partnerstwa między Ministerstwem Obrony Wielkiej Brytanii i MBDA w zakresie suwerennego projektowania i produkcji zaawansowanego uzbrojenia. Dzięki PMA brytyjskie siły zbrojne otrzymują światowej klasy sprzęt, a MBDA utrzymuje ponad 4000 miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, co pozwoliło uzyskać oszczędności w kwocie ponad 1,2 miliarda funtów.

> Press contact