SERBIA ZAMAWIA W MBDA SYSTEM PRZECIWLOTNICZY KRÓTKIEGO ZASIĘGU MISTRAL 3

16/07/2019

16 lipca, podczas wizyty Prezydenta Francji Emmanuela Macron w Serbii, MBDA ogłosiło podpisanie zserbskim Ministerstwem Obrony kontraktu na dostawę systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Mistral 3. Dokonując swojego pierwszego zakupu europejskich pocisków rakietowych, Serbia jednocześnie została 32. nabywcą Mistrali i jako 10 państwo została zaproszona do klubu ich użytkowników, co pozwoli jej czerpać korzyści z doświadczeń innych europejskich sił zbrojnych wyposażonych w zestawy Mistral. Serbia będzie mogła też wpływać na kształt przyszłych prac rozwojowych nad systemami uzbrojenia opartymi na Mistralach.

Kontrakt obejmuje zakup pocisków Mistral, przenośnych wyrzutni, niezbędnego wyposażenia, w tym logistycznego, a także wsparcie techniczne i materiałowe w procesie integracji Mistrali z wozami PASARS należącymi do sił zbrojnych Serbii.

Mistral 3 to najnowszy członek rodziny pocisków rakietowych Mistral, o bardzo dużej odporności na środki przeciwdziałania w podczerwieni, posiadający zdolność niszczenia celów powietrznych o niskiej sygnaturze cieplnej, takich jak pociski czy bezzałogowe statki powietrzne.

Uczestniczący w ceremonii podpisania kontraktu Eric Béranger – prezes MBDA powiedział: „Cieszymy się, że kontrakt wykracza poza samą dostawę sprzętu. Serbia została zaproszona do klubu państw- użytkowników pocisków Mistral i staje się nowym partnerem MBDA. Co ważne, dzisiejszy kontrakt to dopiero pierwszy krok we współpracy z tym krajem, który doświadcza wyzwań bezpieczeństwa tożsamych z celami Francji i Unii Europejskiej”.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt