Rekordowy portfel zamówień MBDA po dobrym 2018 roku

19/03/2019

Rok 2018 był dla MBDA kolejnym okresem dobrych wyników ze sprzedaży. Firma uzyskała zamówienia o wartości 4 mld euro, co przełożyło się na zwiększenie portfela zamówień do rekordowego poziomu 17,4 mld euro. W porównaniu do 2017 roku nieznacznie wzrosły też przychody do 3,2 mld euro.

Działalność na rynkach rodzimych MBDA przełożyła się na zamówienia na poziomie 2,5 mld euro, podczas gdy kraje eksportowe wygenerowały zamówienia warte 1,5 mld euro.

Antoine Bouvier, Prezes MBDA powiedział: „Dobre wyniki finansowe, w szczególności z naszych rodzimych rynków, odzwierciedlają strategiczną rolę sektora pocisków rakietowych w Europie. Jest ona możliwa jedynie dzięki utrzymaniu właściwej kombinacji programów narodowych oraz projektów współpracy pomiędzy europejskimi krajami. Bez utrzymania odpowiednich proporcji w tym obszarze Europa utraci wymaganą wielkość swojej przemysłowej i technicznej bazy, dzięki której jest w stanie samodzielnie rozwijać technologie niezbędne do realizacji działań przez nasze siły zbrojne”.

Istotne zamówienia z rynków rodzimych w 2018 roku obejmują m.in.: kontrakt przyznany przez francuską agencję DGA na rozwój nowej generacji pocisku powietrze-powietrze MICA; odnowienie umowy na wsparcie eksploatacji pocisków Aster we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii; modernizację i utrzymanie w służbie pocisków Taurus w Niemczech i Hiszpanii. Do znaczących zamówień eksportowych należą uzbrojenie samolotów bojowych Eurofighter Typhoon oraz śmigłowców NH90 zamówionych przez Katar, jak też kolejne kontakty na pociski Taurus, MMP i Mistral.

Solidnym zeszłorocznym zamówieniom towarzyszyło utrzymanie wzrostowej tendencji zatrudnienia. W 2018 roku MBDA przyjęło 1200 nowych pracowników w Europie, a plany na bieżący rok obejmują zatrudnienie kolejnego 1000 osób. Firmie udało się też położyć podwaliny pod przyszłe sukcesy, m.in. zawiązując spółkę joint venture, której celem jest uzyskanie od Niemiec zamówienia na zintegrowany system obrony powietrznej i przeciwrakietowej nowej generacji (TLVS). Uroczyste otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Bolton w Wielkiej Brytanii przez sekretarza stanu w brytyjskim resorcie obrony w lipcu 2018 roku stanowiło ukoronowanie pięcioletnich prac rozwojowych, które przygotowują firmę do zwiększenia przychodów w przyszłości. W 2018 roku MBDA podjęło też kroki do zapewnienia suwerenności w europejskim łańcuchu dostaw, m.in. kupując wspólnie z francuskim Soitec firmę Dolphin Integration, specjalizującą się w układach typu SoC (System on Chip) dla aplikacji obliczeniowych wymagających małej mocy.

Także w minionym roku MBDA zapewniło klientom – siłom zbrojnym nowe, krytyczne zdolności, umożliwiające: użycie operacyjne MMP przez francuską armię; wejście do służby systemu Sea Ceptor w brytyjskiej marynarce wojennej (Royal Navy) oraz postępy w programie Land Ceptor dla British Army; pierwsze strzelania próbne przeciwokrętowego pocisku Marte ER; rozpoczęcie eksploatacji pocisków Meteor, Storm Shadow oraz Brimstone na samolotach Eurofighter. Ponadto w 2018 roku MMP został wybrany wzorcowym pociskiem dla rozwoju suwerennych europejskich zdolności rażenia poza zasięgiem wzroku, w obszarze wspólnej doktryny, szkoleń oraz interoperacyjności europejskich sił zbrojnych w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO) w Unii Europejskiej.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt