Prezentacja brytyjskiego systemu obrony powietrznej CAMM podczas ćwiczenia pk. Tobruq Legacy 2019

25/06/2019

Za żołnierzami British Army obsługującymi system obrony przeciwlotniczej CAMM, oferowany Polsce w programie NAREW, bardzo pracowity tydzień związany z udziałem w międzynarodowym ćwiczeniu NATO pk. Tobruq Legacy 2019. Skorzystali oni także z okazji, by na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce podczas dnia obserwatorów zademonstrować wielu polskim oficjelom oraz innym uczestnikom manewrów wyjątkowe walory tego najnowszej generacji systemu.

Wojskowi obsługujący wyrzutnie pocisków, wyposażonych w głowicę z najnowocześniejszym sensorem radiolokacyjnym, dwukierunkowe łącze danych oraz system zimnego pionowego startu, pokazywali, że CAMM jest w stanie w krótkim czasie pokonać dużą liczbę najtrudniejszych współczesnych celów powietrznych. Pociski mogą przy tym być wystrzeliwane z wyrzutni rozlokowanych na lądzie, jak i z platform okrętowych. Cały system został zaprojektowany w Europie przez firmę MBDA, która – w przypadku wyboru jej pocisków do programu NAREW – zobowiązuje się do zapewnienia bezprecedensowego transferu technologii pocisków rakietowych CAMM, dzięki silnemu partnerstwu z polskim przemysłem zbrojeniowym.

Informacje dodatkowe:

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt