Podwójny sukces pocisku Mistral 3 produkcji MBDA

27/11/2019
MISTRAL-3-ATLAS-RC-firing-ÂC-MBDA-France
„W MBDA doskonale zdajemy sobie sprawę z rozwoju technologicznego i pojawiania się nowych zagrożeń, do których musimy się dostosować.” Éric Béranger, dyrektor generalny MBDA.

6 listopada 2019 r. zespół fabryczny MBDA zademonstrował na poligonie zwiększone możliwości bojowe pocisku Mistral 3, który przechwycił i trafił ruchomy cel powietrzny odległy o ponad 7 km.

Obiektem, do którego strzelano, był bezzałogowy cel powietrzny MIRACH 40, a do zadania ogniowego zaangażowano kompletny zestaw przeciwlotniczy w postaci stacji radiolokacyjnej Saab Giraffe 1-X, konsoli dowodzenia i kierowania ogniem LICORNE oraz wyrzutni ATLAS-RC.

Pocisk Mistral 3, przyjęty do arsenału francuskich sił zbrojnych, jest orężem przeciwlotniczym wyposażonym w głowicę samonaprowadzającą z sensorem podczerwieni oraz zaawansowany układ przetwarzania obrazu. Jego konfiguracja umożliwia zwalczanie również celów o niskiej sygnaturze termicznej, takich jak bezzałogowe statki powietrzne i pociski skrzydlate z napędem turboodrzutowym. Atutem Mistrala 3 jest też doskonała odporność na stosowane przez przeciwnika środki przeciwdziałania (flary).

Strzelanie obserwowało 15 zagranicznych delegacji. Ich przedstawiciele wzięli również udział w warsztatach przybliżających możliwości systemu MISTRAL w zwalczaniu dronów. Celem był w ich trakcie prawdziwy dron, podobny do małych UAV, stanowiących dziś częste zagrożenie na polu walki. Do części praktycznej zaangażowano kilka konsoli LICORNE, otrzymujących informacje z różnego rodzaju sensorów (z radaru SAAB 1-X, kamer obserwujących przestrzeń powietrzną w podczerwieni, zdalnie sterowanych kamer światła widzialnego) oraz wyrzutnie pocisków rakietowych (ATLAS RC i mechanizmy przenośne MANPAD), co pozwoliło zilustrować ogólną skuteczność systemu w stosunku do dronów i zdolność  samego pocisku do przechwycenia celu tego typu.

„W MBDA doskonale zdajemy sobie sprawę z rozwoju technologicznego i pojawiania się nowych zagrożeń, przed którymi musimy się bronić” – powiedział prezes MBDA Éric Béranger. „W celu znalezienia optymalnej odpowiedzi na zapotrzebowanie naszych klientów oferujemy kompletne, zintegrowane rozwiązania, kompatybilne z wieloma starszymi systemami, zapewniając im niezbędne zdolności militarne, które pozwolą im utrzymać suwerenność. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze znanymi-starymi, obecnymi czy przyszłymi zagrożeniami, dysponujemy adekwatnymi odpowiedziami”.

> Press contact