Pierwsze strzelanie pociskiem MMP z wieży IMPACT

27/01/2021

Przedstawiciele firmy MBDA po raz pierwszy wystrzelili pocisk MMP ze zdalnie sterowanej wieży zamontowanej na pojeździe kołowym Sherpa 4×4. Próba była trzecim scenariuszem kampanii testów MMP na poligonie Canjuers na południu Francji, prowadzonej przy wsparciu francuskich Wojsk Lądowych i Direction Générale de l’Armement (DGA – Agencja Zamówień Zbrojeniowych).

Celem dla pocisku odpalonego w trybie „wystrzel i zapomnij” był inny wóz opancerzony znajdujący się w odległości około 3500 metrów. Próba zakończyła się jego bezpośrednim trafieniem i potwierdziła precyzję namierzania obiektów na dalekich zasięgach z wieży, a także jakość i sprawność całego układu naprowadzającego.

Wykonane strzelanie stanowiło element prac rozwojowych prowadzonych przez inżynierów MBDA przy integracji wyrzutni MMP ze zdalnie sterowaną wieżą IMPACT, projektowaną jako uzbrojenie lekkich pojazdów opancerzonych. Ponieważ zestaw MMP jest obecnie liderem rynku w dziedzinie przeciwpancernych pocisków kierowanych piątej generacji, uzbrojona weń wieża IMPACT spełnia oczekiwania partnerów przemysłowych, którzy chcą nadać produkowanym pojazdom pełne możliwości bojowe. MBDA opracowała modułową architekturę IMPACT, aby ułatwić integrację. Nowa wieża jest podobna do wieży Mistral ATLAS RC, z którą dzieli 80% komponentów.

Francis Bordachar, doradca wojskowy w MBDA, powiedział: „Rozwój rodziny wież upraszcza kwestie integracji, wsparcia i szkoleń dla naszych klientów. W coraz większym stopniu pokazujemy przydatność systemu MMP do różnych oczekiwań sił zbrojnych. Firma MBDA była w stanie zademonstrować łatwość integracji MMP z lekką wieżą, co udowodniła również integracja i kwalifikacja MMP na kołowym wozie rozpoznawczym Jaguar. Rezultaty tego projektu zostaną potwierdzone w testach poligonowych na początku tego roku”.

> Press contact