Pierwsze odpalenie pocisku średniego zasięgu (MMP) z pojazdu wojsk specjalnych typu Sabre

17/12/2020

Specjaliści firmy MBDA żołnierze francuscy wykonali pierwsze strzelanie pociskiem MMP z pojazdu sił specjalnych ARQUUS Sabre, w ramach kampanii testów realizowanej przy wsparciu wojska i Direction Générale de l’Armement (DGA – Agencja Zamówień Obronnych).

Przedsięwzięcie przeprowadzono na terenie poligonu Canjuers na południu Francji, przy użyciu trybu „namierz cel przed startem” (lock-on-before-launch). Celem był czołg oddalony o 3500 metrów. Natychmiast po wystrzale operator zmienił tryb naprowadzania na „wystrzel i zapomnij”, dzięki czemu pojazd z wyrzutnią mógł od razu opuścić pozycję ogniową. Po raz kolejny system MMP zademonstrował dokładność wykrywania celu i jakość systemu naprowadzania, osiągając bezpośrednie trafienie bez interwencji operatora.

Oprócz odpalenia pocisku, podczas testów wielokrotnie symulowano namierzanie celów stałych i ruchomych ze zmienianych przez pojazd pozycji ogniowych, co stanowiło kolejny etap badać oceniających ergonomię, taktykę i bezpieczeństwo użycia MMP.

Podczas odprawy operator wyrzutni – żołnierz francuski bardzo entuzjastyczne opowiedział o teście: „Instalacja wyrzutni jest bezpieczna, jej ergonomia ułatwia celowanie. Pocisk opuścił wyrzutnię, nie powodując dla mnie żadnego dyskomfortu i tak skrycie jak zawsze”.

MMP to pierwszy przeciwpancerny pocisk rakietowy piątej generacji, znajdujący się od dwóch lat w arsenale armii francuskiej. Wygodny w użyciu i wszechstronny, przeszedł testy bojowe i jest eksploatowany na całym świecie w różnych warunkach (obszary pustynne, tropikalne, górskie i arktyczne).

Informacje dodatkowe:

Zaprezentowany na wystawie Eurosatory w 2018 Sabre to pojazd taktyczny oferowany na eksport, wywodzący się z pojazdu Sherpa Light, zaprojektowanego specjalnie dla wojsk specjalnych. Dzięki małym rozmiarom jest w stanie działać szybko poza liniami frontu, i wykonywać misje rozpoznawcze, szturmowe i wsparcia ogniowego.

MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

> Press contact