MBDA wprowadza na rynek system Sky Warden C-UAS

23/02/2021

Firma MBDA, światowy lider w dziedzinie obrony powietrznej, wprowadza na rynek Sky Warden – nowy system zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS).

Eric Béranger, prezes MBDA, powiedział: „Jako wiodący europejski dostawca rozwiązań obrony przeciwlotniczej, MBDA jest w stanie zaoferować klientom sprawdzony, wszechstronny i zintegrowany system C-UAS. Dostępny dzisiaj i mogący podlegać rozwojowi. Sky Warden reprezentuje dogłębną wiedzę MBDA na temat zarządzania całym procesem walki w obronie powietrznej oraz integracji systemów, wszystkich kategorii efektorów i ich kolejnych wersji”.

System Sky Warden zarządza całym łańcuchem decyzyjnym walki z dronami, od ich wykrywania do neutralizacji. Został zaprojektowany do działania zarówno jako jeden z komponentów zintegrowanej warstwowej architektury obrony powietrznej jak i w konfiguracji samodzielnej. Sky Warden może występować w wersji montowanej na pojazdach i przenośnej.

Współczesne zagrożenia C-UAS są zróżnicowane, szybko się zmieniają i mogą wystąpić w wielu skomplikowanych scenariuszach, przed którymi należy się bronić. Dlatego nie ma jednego sensora lub efektora, który spełniałby obecne lub przyszłe wymagania systemów C-UAS. Dlatego Sky Warden wykorzystuje sieciocentryczne środowisko stale rozwijanych czujników i efektorów, z którymi MBDA ma szerokie doświadczenie z racji projektowania i produkcji systemów obrony powietrznej. Podejście takie pozwala dopasować nowy system do zagrożeń ze strony bezzałogowych powietrznych systemów walki.

Dzięki modułowości, skalowalności i możliwości rozwoju Sky Warden jest w stanie skutecznie i odpowiednio neutralizować wszystkie klasy bezzałogowców, od małych mikro UAV klasy 1 po duże taktyczne UAV, a także może zwalczać tradycyjne zagrożenia powietrzne. Jego rdzeniem jest system dowodzenia i kontroli (C2), który zarządza walką – koordynuje środowisko sensorów, efektorów soft-kill i wyrzutni rakietowych w celu obrony jednostek wojskowych lub ważnych obiektów na rozległym obszarze.

Sky Warden wykorzystuje sprawdzone w działaniu bloki konstrukcyjne o modułowej otwartej architekturze, którą można dostosować do wymagań użytkownika lub z łatwością zainstalować w powstających i przyszłych nowatorskich technologiach sensorów i efektorów. Rozwiązania MBDA C-UAS zostały już z powodzeniem zademonstrowane klientom.

> Press contact