MBDA przeprowadziło pierwsze strzelania Brimstone 3

20/03/2019

System wysoce precyzyjnych pocisków rakietowych Brimstone 3 z powodzeniem przeszedł kolejny etap rozwoju, zaliczając pierwsze próbne strzelania na poligonie Vidsel w Szwecji.

Pocisk został odpalony z wyrzutni lądowej do celu – ciężarówki, w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy temperaturze poniżej –30°C.

Wszystkie założenia prób zostały w pełni osiągnięte. Dzięki urządzeniom telemetrycznym potwierdzono, że pocisk może być kierowany w zamkniętej pętli sterowania, a głowica samonaprowadzająca namierza i śledzi cel.

Russell Jamieson, główny inżynier, powiedział: „Ta próba dowodzi całkowitej niezależności Brimstone’a od zastosowanego nosiciela. W myśl przyjętej zasady „jeden pocisk, wielu nosicieli”, ten sam Brimstone może być odpalany z wyrzutni zamontowanych na pojazdach, odrzutowych samolotach bojowych, bezzałogowych statkach powietrznych, śmigłowcach szturmowych, wozach bojowych i okrętach. Ciężka praca i determinacja całego zespołu dała ogromny sukces”.

Zademonstrowana zdolność działania pocisku w trybie powierzchnia-powierzchnia to efekt zaawansowanych możliwości naprowadzania i wyboru celów uzyskanych w ramach programu Brimstone oraz dzięki setkom udanych odpaleń podczas operacji przeciwko celom znajdującym się w budynkach, czołgom, pojazdom opancerzonym, jednostkom morskim, ciężarówkom, szybko poruszającym się i manewrującym samochodom i motocyklom, a także celom punktowym na otwartej przestrzeni.

Brimstone 3 powstał w ramach programu utrzymania zdolności (CSP) Brimstone, ogłoszonego w marcu 2018 roku. Program ten przewiduje dostawę brytyjskim siłom zbrojnym nowych pocisków w celu uzupełnienia zapasów i utrzymania w przyszłości przewagi Wielkiej Brytanii na polu walki. Pozwoli także zaspokoić zapotrzebowanie na bieżące i przyszłe dostawy eksportowe.

Nowo wyprodukowane pociski będą zawierały wszystkie ulepszone funkcje, oferowane w trakcie ciągłych modernizacji Brimstone, które wdrożono w ostatnich latach, w tym niezwykle czułą głowicę naprowadzającą na cel półaktywnie laserowo lub przy pomocy milimetrowych fal radiowych, a także ulepszonego autopilota, nowy silnik rakietowy i głowicę bojową. Zapewniają one użytkownikom unikatowe zdolności zwalczania najgroźniejszych i najtrudniejszych celów. Nowy standard sprzętu umożliwi także wprowadzenie w przyszłości kolejnych aktualizacji tych zdolności.

Informacje dodatkowe:
MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych).

Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i w USA, w 2018 r. obroty MBDA wyniosły 3,2 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,4 mld euro. Ponad 90 rodzajów sił zbrojnych na całym świecie to klienci MBDA – światowego lidera w dziedzinie pocisków i systemów rakietowych. Łącznie koncern oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.

Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

> Kontakt