MBDA i Rheinmetall z kontraktem na wysokoenergetyczny system laserowy

28/01/2021

Schrobenhausen/Düsseldorf – Federalne Biuro Bundeswehry ds. Sprzętu, Technologii Informatycznych i Wsparcia Serwisowego (BAAINBw) przyznało konsorcjum ARGE, składającemu się z MBDA Deutschland GmbH i Rheinmetall Waffe Munition GmbH, kontrakt na wykonanie, integrację i wsparcie testów demonstratora broni laserowej w środowisku morskim. Firmy otrzymają wynagrodzenie rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu milionów euro.

Prace zostaną podzielone mniej więcej po równo. MBDA Deutschland odpowiada za układ śledzenia celu, konsolę operatora oraz połączenie demonstratora broni laserowej z systemem dowodzenia i kontroli. Rheinmetall odpowiada za stanowisko broni laserowej, system naprowadzania wiązki, chłodzenie i integrację systemu broni laserowej z kontenerem demonstratora mieszczącego źródło promieniowania laserowego.

Demonstrator ma zostać wyprodukowany, przetestowany i zintegrowany do końca 2021 roku. Próby na pokładzie niemieckiej fregaty F124 Sachsen mają się odbyć w 2022 roku.

Jak zauważa Doris Laarmann, szefowa działu rozwoju programów laserowych w MBDA Deutschland, umowa z BAAINBw jest ważnym krokiem na drodze do wdrożenia operacyjnego systemu laserów wysokoenergetycznych. „Obie nasze firmy wykorzystają swoje mocne strony, aby projekt odniósł sukces w niemieckiej marynarce wojennej. Po zainstalowaniu demonstrator będzie też używany do testowania ważnych elementów systemu, takich jak współdziałanie i funkcjonalność zestawu sensorów, system zarządzania walką i efektor, a także do wypracowania zasad zwalczania celów”.

Alexander Graf, szef programu broni laserowej Rheinmetall Waffe Munition i dr Markus Jung, kierujący działaniami firmy w dziedzinie rozwoju broni laserowej dodają, że efektem kontraktu będzie systematyczne rozszerzanie funkcjonalności prototypowej broni laserowej, z powodzeniem testowanej w ostatnich latach, o doświadczenia zdobyte obecnie w ramach jednego z najbardziej ambitnych projektów badawczo-rozwojowych w tym obszarze w Europie”.

Będące przełomową technologią militarną lasery atakują cele z prędkością światła, działając z wielką precyzją i powodując bardzo niewielkie straty uboczne. Demonstrator posiadający te możliwości zostanie wkrótce przetestowany w bardzo realistycznych warunkach na pokładzie niemieckiej fregaty.

> Press contact