MBDA dostarczyła francuskiemu Ministerstwu Sił Zbrojnych tysięczny pocisk MMP

26/11/2021

Po uzyskaniu autoryzacji od Direction Générale de l’Armement (DGA), agencji zamówień obronnych, firma MBDA zakończyła przekazywanie partii przeciwpancernych pocisków średniego zasięgu MMP (Missile Moyenne Portée) do francuskiej wspólnej służby uzbrojenia – Service Interarmées des Munitions (SIMu). 16 listopada przekazany został tysięczny pocisk MMP. Według ustawy o programowaniu obronnym (Loi de Programmation Militaire) do 2025 r. planowana jest dostawa 1950 pocisków.
Używany przez francuskie siły zbrojne od 2017 roku, MMP został zamówiony również przez Belgię i Szwecję. MMP to najnowsza generacja pocisków przeciwpancernych, które kilkakrotnie z powodzeniem zostały użyte bojowo.
Ponad 100 wykonanych testów i strzelań szkoleniowych dowiodło, że MMP jest w stanie poradzić sobie na polu walki ze wszystkimi zagrożeniami, we wszystkich rodzajach środowisk: przy ekstremalnych temperaturach (mróz i upał), w terenie miejskim, na morzu i w górach. Może być również wystrzeliwany z niewielkich pomieszczeń, co jest zasadniczą zdolnością potrzebną do walki na obszarach zurbanizowanych.
MMP działa zarówno w trybie „wystrzel i zapomnij”, umożliwiając operatorowi zmianę pozycji natychmiast po wystrzeleniu pocisku, jak i w trybie naprowadzania przez operatora, gdy wymagana jest minimalizacja ryzyka spowodowania strat ubocznych.
Korzystając z dwuzakresowego niechłodzonego detektora, MMP może namierzać zarówno gorące, jak i zimne cele, a następnie śledzić je całkowicie autonomicznie. W przypadku zadań wymagających ciągłej kontroli przez operatora łącze światłowodowe przekazuje zobrazowanie z głowicy do wyrzutni. Ponieważ wyrzutnia i pocisk są wyposażone układy do lokalizacji, orientacji w terenie i cyfrowej łączności, MMP umożliwia zwalczanie celów poza zasięgiem wzroku (BLOS) równie dobrze, jak tych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie – jeśli potrzeba pod stałą kontrolą operatora lub dowódcy. MMP posiada skuteczną tandemową głowicę bojową, wszechstronną i zdolną do niszczenia szerokiej gamy celów, w tym umocnień polowych, pojazdów opancerzonych, a nawet czołgów wyposażonych w najnowocześniejszy pancerz reaktywny.
W wersji przenośnej MMP posiada lekką wyrzutnię. Wyrzutnia MMP może być również montowana na różnych platformach, takich jak pojazdy lekkie i opancerzone oraz jednostki pływające. Modułowa architektura systemu uzbrojenia MMP umożliwia jego integrację z różnymi typami wież, np. IMPACT, lub cięższymi, np. wyposażonymi w działko 40 CTA. Wszystkie te cechy sprawiają, że MMP jest najbardziej wszechstronnym pociskiem bojowym najnowszej generacji, oferowanym na rynku.
Ministerstwo Sił Zbrojnych zleciło pod koniec 2020 r. opracowanie wersji powietrze-ziemia MMP – pocisku rakietowego dalekiego zasięgu MHT (Missile Haut de Trame), przeznaczonego dla śmigłowców szturmowych Tiger. Jest on również kandydatem do uzbrojenia europejskiego samolotu bezzałogowego MALE Eurodron oraz pojazdów lądowych.

> Press contact