Drugie celne strzelania nowego pocisku MARTE ER

20/02/2020

Firma MBDA zakończyła drugie próbne strzelania pocisku przeciwokrętowego Marte ER, przeprowadzone na poligonie PISQ (Poligono Interforze del Salto di Quirra) na Sardynii. Strzelania te potwierdziły prawidłowość ogólnej konstrukcji oraz osiągi pocisku, co stanowi istotny przełom na ścieżce jego rozwoju.

W porównaniu z pierwszym strzelaniem, które odbyło się pod koniec 2018 roku, przetestowano kilka dodatkowych funkcji i funkcjonalności. Obejmowały one: zintegrowany system nawigacji, zapalnik zbliżeniowy, kontroler broni i system napędowy w zaawansowanej konfiguracji. Sprawdzono również naprowadzanie pocisku w końcowej fazie lotu za pomocą nowej głowicy, skonstruowanej i wyprodukowanej przez dział MBDA Seeker Division.

Cel pływający został trafiony z „prawie zerową” dokładnością, po locie przez około 100 km. Pocisk wykazał swoje ekstremalne zdolności kilkoma dynamicznymi manewrami, w tym bardzo niskim lotem nad powierzchnią morza z bardzo dużą prędkością.

Trafienie w cel potwierdziło idealne zachowanie pocisku, a system telemetryczny zarejestrował ogromną ilość danych. Dane dotyczące lotu wykazały bardzo dobre dopasowanie do wyników symulacji.

Program Marte ER rozwija się dynamicznie, aby spełnić wymagania klientów. Także proces całkowitej integracji Marte ER z samolotem Eurofighter Typhoon postępuje w szybkim tempie, w celu wdrożenia zdolność do zwalczania okrętów.

> Press contact