NOWE ZDOLNOŚCI RAKIETOWE BRYTYJSKICH SIŁ ZBROJNYCH

Brytyjskie Wojska Lądowe stają się liderem w dziedzinie technologii naziemnej rakietowej OPL wraz z dostawą do jednostki artyleryjskiej całkowicie zintegrowanego, najnowocześniejszego systemu obrony powietrznej.

Royal Artillery przyjęła do arsenału system Sky Sabre. Dzięki wyjątkowym szybkości, precyzji, wykrywaniu celów i skuteczności działania zapewnia on skokową poprawę zdolności obrony powietrznej średniego zasięgu.

Sky Sabre zastępuje system Rapier, który niedawno zaczął piątą dekadę służby w brytyjskim wojsku. Rapier zapewniał bezpieczeństwo w Kuwejcie, na południowym Atlantyku i podczas igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Nowy oręż trafił do 16 Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7 Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group), z siedzibą w Baker Barracks na wyspie Thorney na południowym wybrzeżu. Żołnierze pułku odbywają obecnie zaawansowane szkolenia, pozwalające przejść z eksploatacji Rapierów na nowy sprzęt i poznać jego tajniki.

Major Tim Oakes, starszy oficer ds. szkolenia i jedna z kluczowych osób wdrażających system, powiedział: „Sky Sabre jest tak dokładny i szybki, że trafia w obiekt wielkości piłki tenisowej poruszający się z prędkością kilkukrotnie większą niż dźwięk. Może kontrolować lot jednocześnie 24 pocisków, naprowadzając je na 24 oddzielnych celów. To niesamowita zdolność”.

System dostarczany za pośrednictwem resortowej agencji Defence Equipment and Support składa się z trzech oddzielnych komponentów, które na polu walki mogą działać w odległości do 15 km od siebie.

Oczami i uszami Sky Sabre jest trójwspółrzędna stacja radiolokacyjna średniego zasięgu Giraffe Agile Multi Beam 3D. Jej antena obraca się na szczycie wysuwanego masztu, co pozwala na wyniesienie jej ponad linię drzew i inne przeszkody w celu lokalizacji nisko latających obiektów. Stacja obserwuje przestrzeń w promieniu 360 stopni na odległości 120 km. To sprawdzony i bardzo niezawodny sprzęt, który przeszedł wiele ulepszeń od czasu wdrożenia do służby.

Drugim elementem, będącym sercem całego systemu, jest pakiet zarządzania walką i rozpoznaniem. W istocie jest to centrum dowodzenia i kontroli. Łączy ono stację radiolokacyjną z pociskami i wysyła je do celu. Wykorzystuje taktyczne łącze wymiany danych Link 16, które pozwala Sky Sabre dzielić się informacjami z okrętami Royal Navy, samolotami Royal Air Force i siłami sojuszników. Oznacza to, że system jest całkowicie zintegrowany i może uczestniczyć w narodowych operacjach połączonych lub NATO.

Trzeci komponent to inteligentna wyrzutnia Land Ceptor i sam pocisk rakietowy. Rakiety CAMM (Common Anti-Air Modular Missiles) o masie 99 kg każda są dwukrotnie cięższe od Rapierów i mają trzykrotnie większy zasięg. Mogą rozwinąć prędkość 3700 km/h i niszczyć myśliwce, bezzałogowe statki powietrzne, a nawet naprowadzane laserowo bomby precyzyjne.

Na mobilnej wyrzutni w kontenerach startowych mieści się osiem pocisków, wystrzeliwanych w unikalny, wielokierunkowy sposób, co znacznie zmniejsza jej sygnaturę, czyniąc z wyrzutni trudniejszy cel dla przeciwnika. Czas załadowania kolejnej jednostki ognia (8 rakiet) na wyrzutnię jest krótszy o połowę od czasu ponownego uzbrojenia wyrzutni Rapierów.

CAMM w systemie Sky Sabre to ta sama rakieta, która jest używana na okrętach (w systemie Sea Ceptor) i ma wspólne komponenty z rakietą ASRAAM stanowiącą uzbrojenie myśliwców Królewskich Sił Powietrznych. Ta wspólność upraszcza logistykę i przysparza wojsku znacznych oszczędności.

Dowódca 16 Pułku Przeciwlotniczego ppłk Chris Lane, powiedział: „Będziemy w stanie konkurować z sojusznikami i zmierzyć się z najtrudniejszymi przeciwnikami. Sky Sabre zapewnia nam zdolności, których wcześniej nie mieliśmy. Nowe rakiety z nową wyrzutnią i światowej klasy radarem lokują nas w czołówce użytkowników systemów naziemnej obrony powietrznej”.

16 Regiment Royal Artillery przyjmuje obecnie do służby pierwsze baterie Sky Sabre, znacząco poprawiając zdolności Wielkiej Brytanii w zakresie obrony powietrznej. Planowane do dostarczenia kolejne systemy oparte na Sky Sabre zostaną przystosowane do działania we wszystkich częściach globu. Oznacza to, że można spodziewać się ich wykorzystania na całym świecie, podobnie jak Rapierów, które będą teraz stopniowo wycofywane z wojska.

> Press contact